خانه / تزریقات زیبایی / مزوتراپی / مزوتراپی چیست؟
مزوتراپی صورت

مزوتراپی چیست؟

مزوتراپی

مزوتراپی تکنیک درمانی پیشرفته و نوینی است که در آن مجموعه ای از مواد فعال بیولوژیک (داروهای هومیوپاتی ، مواد معدنی ، آمینواسیدها ، ویتامین ها ، عصاره های گیاهی و …) از راه تزریق های مکرر با سوزن های بسیار ظریف ( به نازکی یک تار مو ) بدون هیچ گونه درد و سوزشی به ناحیه ی مزودرم پوست صورت میگیرد .

این روش مورد تأیید آکادمی پزشکی فرانسه ، شماری از کشور اروپایی و آمریکایی بوده همچنین طبق نتایج به دست آمده مزوتراپی بیش از ۹۰ درصد موفقیت درمانی را در پی داشته است. مزوتراپی که کاربردهای بسیاری در حوزه زیبایی پیدا کرده است میتواند در شاخه های دیگر پزشکی از جمله ارتوپدی از راه تزریق به مفاصل ، روماتیسم ، عفونت ، و یا درمان بیماری سالک مورد استفاده قرار گیرد.

مزوتراپی صورت :

همانطور که میدانید با بالا رفتن سن تمامی اعضای داخلی و خارجی بدن فرسوده میشوند ، پوست نیز از این جریان مستثنی نیست . البته تنها دلیل فرسوده شدن پوست یا به وجود آمدن چین و چروک و شکستگی در آن افزایش سن نیست بلکه عواملی از جمله کیفیت زندگی ، شرایط آب و هوا و مهم تر از همه ژنتیک روی آن تاثیر به سزایی دارند.

امروزه با استفاده از روش هایی از جمله درمان های موضعی و استفاده از کرم ها و لوسیون های گوناگون تا حدی از ایجاد چین و چروک میتوان تا جلوگیری کرد . ولی برخلاف تبلیغات بسیار در این حوزه این روش ها تاثیر چندانی در درمان و برطرف کردن چین و چروک ندارند .

برای رفع این قبیل از آسیب های پوستی یا به عبارت دیگر جوانسازی پوست بایستی از روش هایی همچون تزریق بوتاکس ، ژل ، چربی،  لیفت صورت با استفاده از نخ ، جراحی (عمل تهاجمی) و مزوتراپی (عمل غیر تهاجمی)  استفاده کرد. بسته به عمق چروک های به وجود آمده استفاده ترکیبی از روش های درمانی میتواند در رفع این آسیب ها بسیار مفید بوده و نتیجه دلخواه حاصل شود.

شاید خود شما بارها شاهد کمتر شدن چروک با استفاده از بوتاکس شده اید ولی به نتیجه مطلوب نرسیده باشید این بدین خاطر است که بوتاکس سمی است که عضلات را فلج میکند و بیشتر باعث جلوگیری از پیشرفت آسیب میشود ، در این مورد برای حصول نتیجه بهتر استفاده از مزوتراپی سبب لیفت پوست شده و کمک شایانی در رفع خطوط صورت به ویژه در اطراف چشم و پیشانی میکند.

 

تفاوت مزوتراپی با لیفت از طریق جراحی :

فرآیند پیری و تاثیرات کهولت سن به هیچ طریقی توقف نمیکند و با روش های جوانسازی فقط میتوان آنها را به تعویق انداخت . هنگامی که با استفاده از عمل جراحی پوست صورت کشیده میشود بعد از مدتی که پوست مجدد دچار افتادگی شد دیگر امکان انجام عمل جراحی وجود ندارد ، علاوه بر این جوانسازی جنبه ی زیبایی دارد و وجود بخیه پس از جراحی لیفت با این مهم مغایرت دارد. حال آنکه انجام مزوتراپی باعث روشن تر شدن پوست و نرمی آن شده و هیچ محدودیتی در دفعات استفاده از آن وجود ندارد.

 

تفاوت مزوتراپی با تزریق ژل :

استفاده از ژل های هیالورونیک اسید برای جوانسازی صورت بسیار رایج است در مقایسه این روش با مزوتراپی میتوان به این مهم اشاره کرد که استفاده از ژل فقط ناحیه ی مورد نظر را پوشش میدهد و باعث تحریک داخلی بدن نمیشود در واقع تزریق ژل محل هدف را پر میکند ولی مزوتراپی کل صورت را در بر گرفته و باعث ایجاد فعل و انفعالات از داخل بدن میشود.

 

مزوتراپی غبغب :

به چربی اضافی انباشته شده در ناحیه زیر چانه غبغب میگویند که باعث کاهش اعتماد به نفس فرد شده و فرم صورت را برهم میزند . ایجاد غبغب ممکن است بر اثر ژنتیک ، کهولت سن و یا چاقی باشد و روش هایی از قبیل ورزش و رژیم های غذایی تاثیری در رفع آن ندارند. خوشبختانه با استفاده از روش های درمانی غیرجراحی بسیاری میتوان آن را رفع کرد که مزوتراپی یکی از این روش ها است.

با این روش از طریق چند تزریق که مستقیما به لایه های چربی صورت میگیرد بافت چربی ها متلاشی شده و با در نتیجه فرم چانه در صورت نمایان میگردد.  این روش کم هزینه، کاملا بدون درد ، بدون دوران نقاهت و عارضه است همچنین به علت تزریق مستقیم به ناحیه ای که چربی در آن انباشته شده ، سریعترین بازدهی را داشته و بسته به هر فرد ممکن است در یک یا چند جلسه صورت گیرد. نتیجه ی این فعل و انفعالات در بدن ، حدود ۳ الی ۴ هفته پس از درمان پدیدار میگردد.

از مزایای درمان غبغب میتوان به :

درمان بدون جراحی

سفت شدن پوست ناحیه چانه

جوانسازی

زاویه سازی چانه و فک

و … اشاره کرد.

 

مزوتراپی لک های پوست :

از دیگر کاربردهای مزوتراپی میتوان به درمان لک های پوستی ، لک های دوران بارداری ، کک و مک ، رفع اسکار و آکنه اشاره کرد. که با تزریق مستقیم دارو به لایه میانی پوست نسبت به جذب جلدی تاثیر بهتر و سریعتری داشته و همچنین دوز کمتری از دارو استفاده میشود. در این روش تحریک مکانیکی و شیمیایی پوست سبب رفع لک های موجود میگردد.

 

مزوتراپی موی سر :

همانطور که گفته شد مزوتراپی یک روش درمان غیر تهاجمی از طریق تزریق میباشد . با تزریق مزوتراپی به ناحیه ای از سر که فولیکول های مو درآن قرار دارند مواد مغذی و تقویت کننده رشد مو تامین شده و از ریزش مو جلوگیری به عمل می آید.

از آنجا که این عمل مستقیما در ناحیه ریشه مو (دقیقا ناحیه ای که به این مواد نیاز دارند ) تزریق میشود بهترین و سریع ترین اثربخشی را نسبت به روش های دیگر داشته و به همین خاطر امروزه طرفداران بسیاری را به خود جلب کرده و بیشترین کاربرد را در درمان ریزش مو به خود اختصاص داده است.

 نوع و مقدار داروی مصرفی با توجه به وضعیت بیمار و عامل ریزش موی فرد توسط پزشک تعیین میشود . مدت زمان انجام تزریق در هر جلسه بین ۳۰ الی ۴۰ دقیقه بوده و تعداد جلسات و فاصله مابین جلسات بسته به نیاز بیمار توسط پزشک معالج تعیین می گردد .

ممکن است شخصی بعد از یک جلسه بهبود کامل یافته و درفرد دیگر تا ۱۲ جلسه به طول انجامد در واقع هرچه سریعتر درمان آغاز شود در مدت زمان کمتری نتیجه حاصل میشود . اولین نتایج ثمر بخشی این درمان حدود ۳ الی ۴ ماه پس از تزریق نمایان میشود.

این روش نه تنها باعث جلوگیری از ریزش مو شده بلکه باعث برطرف شدن کم پشتی، رفع شوره سر، رشد موهای خواب در فرد میشود به علاوه افرادی که موهای سالمی دارند نیز میتوانند به سبب جلوگیری از ریزش ، تغذیه و تقویت موها از این روش درمانی استفاده کنند. مهمترین دلایل محبوبیت این روش درمانی کم هزینه و در عین حال دارای اثر بخشی فوق العاده است ، بدون درد میباشد و اثربخشی طولانی مدت و حتی در اکثر موارد کاملا ماندگار است .

 

مزوتراپی دور چشم :

پف و گودی زیر چشم و سیاهی اطراف آن از شایع ترین مشکلاتی است که شمار زیادی از افراد به آن مبتلا میباشند. عواملی از جمله آلرژی ، سابقه خانوادگی ، اختلال در خواب ، بالا رفتن سن و … سبب ایجاد آن میشوند که چهره فرد را افتاده و خسته نشان میدهند.

 

مزوتراپی برای چه افرادی ممنوع است:

– خانم های باردار

– افرادی که مبتلا به بیماری های قلبی و عروقی ، پسوزیاریس یا صدف ، انواع سرطان و دیابت هستند.

– افرادی که داروی ضد انعقاد مصرف میکنند.

 

هزینه مزوتراپی چقدر است؟

این روش از کم هزینه ترین روش های درمانی است ولی بطور کلی نمیتوان هزینه ی واحدی برای آن تعیین کرد.

زیرا مقدار و نوع مواد مورد نیاز هر فرد با توجه به ناحیه ی مربوطه متفاوت است ، با این حال حدود قیمت مطب صرفا جهت اطلاع به شرح زیر میباشد ولی هزینه دقیق آن صرفا پس از ویزیت بیمار توسط پزشک صورت میگیرد :

تعرفه هر جلسه مزوتراپی برای :

– جوانسازی و رفع لکه های پوستی  ۲۰۰ هزار تومان

– رفع اسکار ۲۵۰ هزار تومان

– رفع تیرگی و پف زیر چشم ۵۰۰ هزار تومان

– لاغری ۲۵۰ تا ۴۰۰ هزار تومان

– ریزش مو ۲۰۰ هزار تومان

– آکنه ۲۰۰ هزار تومان

 

 

 

 

یک نظر

  1. ممنون مقاله خوبی بود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *